Nepodceňujte výběr svatebního fotografa – za pár let si poděkujete!
Najít toho správného svatebního fotografa se může zdát jako brnkačka, opak je ale pravdou. Aby vznikly svatební fotky přesně podle vašich představ, výběru je vhodné věnovat čas. Investovaný čas se vám pak vrátí ve zvěčněný vzpomínkách na svatebních fotografiích.
Při výběru svatebního fotografa se vyvarujte těmto chybám:
- Výběr fotografa necháte na poslední chvíli.
- Strejda má zrcadlovku – nebudeme přece zbytečně utrácet za svatebního fotografa!
- Nás dlouhé vybírání nebaví, bereme prvního, kterého najdeme.
- A fakt byste to pro nás nemohl vyfotit takhle? Nám se váš styl tolik nelíbí.
- Sice fotograf nesplňuje přesně to, co jsme si představovali, ale zato mu nebudeme muset platit dopravu – a to se vyplatí!
Jak se tedy zmíněným chybám vyhnout?
1. Nenechávejte výběr svatebního fotografa na poslední chvíli
Čím dřív s hledáním začnete, tím víc času budete mít na rozhodování. Termíny jsou často o štěstí, tudíž začít s výběrem s předstihem vám dopřeje víc možností.
2. Radši profíka než strejdu se zrcadlovkou
Asi každý pár při plánování svatby hledá místa, kde by mohl ušetřit. U svatebního fotografa se ale investice rozhodně vyplatí, vsaďte tak radši na zkušenosti a reference než na šikovného strejdu, který rád fotí.
3. Nedělejte kompromisy
Svatba je událost, kterou člověk plánuje většinou jednou za život, a proto se vyplatí neslevit na kvalitě provedení a profesionalitě svatebního fotografa. Když vám na svatebním fotografovi něco nesedí, raději se zkuste poohlédnout po jiném, který by splňoval vaše preference.
4. Pořádně prozkoumejte portfolia svatebních fotografů
Abyste neztráceli čas zbytečnými schůzkami, vsaďte na důkladnou rešerši portfolií svatebních fotografů. Díky tomu můžete vytušit, jaký styl fotograf zastává a který je mu naopak cizí.
5. Nenuťte fotografa do stylu, který mu není vlastní
Tento bod se úzce pojí s tím předchozím. Když víte, že se víc vidíte ve svatební knize plné elegantních portrétu, tak pro vás nebude pravděpodobně tou správnou volbou takový svatební fotograf, který fotí dokumentárním stylem. Určitě se tak nesnažte daného fotografa vměstnat do jiného stylu. Došlo by tak k narušení fotografova rukopisu a pravděpodobně i ne příliš zdárného výsledku.
6. Neomezujte se lokalitou
Většina svatebních fotografů má své působiště či lokalitu, ve které fotí nejčastěji. To ale nutně neznamená, že nebudou ochotní za vámi kamkoli dojet. Vše je jen o domluvě a ochotě.
7. It’s a match!
Pokud si s fotografem osobně sednete, nepouštějte se ho!
S největší pravděpodobností se v jeho přítomnosti budete cítit komfortně a vzniknou tak přirozené osobité svatební fotografie.
8. Nebojte se ptát
I přes prvotní sympatie je nutné znát důležité technikálie. Jejich neznalost by mohla zkušenost značně znepříjemnit. Pokud vám daný fotograf neřekne některé klíčové informace, je na vás, abyste se ptali!
Příklady otázek, na které byste se neměli zapoměnout zeptat:
- Jak dlouho bude trvat párové focení?
- Kolik svatebních fotek dostaneme? A jak se k nim dostaneme?
- Kdy se na fotografie můžeme těšit?
Doba dodání může být pro mnohé také rozhodujícím faktorem. Není se čemu divit. Který novomanželský pár by se nechtěl nechat na posvatební vlně euforie unášet ještě několik následujících dní?
Praktická rada na závěr – Oťukejte se na předsvatebním focení!
Důkladná rešerše portfolií i osobní schůzky jsou super. Nic ale nenahradí pořádnou generálku – předsvatební focení! Zkušenost to není pouze pro vás, ale i pro svatebního fotografa, který bude vědět, s kým má tu čest. Bude na váš svatební den řádně připravený.
Pokud chcete vzít vybírání svatebního fotografa opravdu zodpovědně, přečtěte si můj další článek– zodpoví vám všechny zbývající otázky.
Svatební sezóna je za rohem, neváhejte se mi ozvat, ať vám můžu váš svatební den zdokumentovat do posledního detailu!